Prach/Dust - Hugh Howey

14. března 2017 v 19:17 | LadaCroft |  Knihy
Závěrečný díl dlouho očekávané postapokalyptické trilogie s předchozími díly Silo a Turnus je tady. A musím uznat, že mě Hugh Howey opět překvapil a to nejen tím, že dotáhl celý příběh k dokonalosti. Věřím, že stejně jako já nebudete zklamaní.

Zdroj: Databáze knih: Silo: Prach - Hugh Howey [online]. In: . [cit. 2017-03-14]. Dostupné z: <http://www.databazeknih.cz/knihy/silo-prach-307230>


Americký spisovatel Hugh Howey se v mládí věnoval počítačům, takže tato tematika se hojně objevuje i v jeho knihách. Tento čtyřicetiletý (narozen 1975) autor je tak trochu dobrodruh, rád zkouší nové věci, což mu dohromady s talentem dává skvělé dispozice k psaní. Za život už pracoval jako kapitán na lodi (kde potkal i svou nynější manželku), pokrývač, nebo zvukař. Píše hlavně fantasy a sci-fi, často o budoucnosti či postapokalyptickém světě. Kromě ságy Silo (v originále Wool) se jedná i o knížky s odvážnou Molly Fyde z 25. století, či knihu Já, Zombie. Kromě trilogie Silo (2. díl se jmenuje Turnus - v originále Shift - a 3. díl Prach - v originále Dust) však ostatní knihy přeložené do češtiny nenajdeme. Silo má nicméně takový úspěch, že se začíná chystat i film, na který se můžeme v příštích několika letech těšit.

Ve třetí knize se objevují postavy z předchozích dvou - Donald Keene a jeho sestra Charlotte ze Sila 1, Juliette a Lucas ze Sila 18 a Sólo spolu s dětmi ze Sila 17. Z Juliette se stala starostka a snaží se prokopat cestu ze Sila 18 do Sila 17, aby tak zachránila své přátele a dopřála jim pohodlnější život. Také se rozhodne prozkoumat venkovní vzduch, aby zjistila, co je pravdy na tom, že je venek neobyvatelný. Ostatním lidem se ale její počínání, stejně jako "báchorky" o jiných silech nelíbí. V čele s otcem Wendelem se snaží této bláhovosti zabránit. Jenže nejsou jediní - pravý "Pastýř", který rozsévá zkázu, bude brzy probuzen...

Má zkušenost:
Stejně jako u předchozích knih je příběh psaný v Er formě, kdy se střídají děje v jednotlivých silech a děje postav. Hugh Howey se opět soustředí především na ženy, a to v každém ze sil - na Charlottu, Juliettu a malou Elise.
Jako v minulých dílech i zde jsou pasáže, které jsou nudnější, nicméně jsou pro příběh důležité. Oproti Turnusu zde vidím mnohem víc akce a napětí, což rozhodně hodnotím pozitivně. V některých pasážích skutečně nebylo možné přestat číst! Upřímně bych sérii přirovnala k sáze Maze Runner, kde jsem u druhého dílu také zaznamenala pokles co se kvality, napětí a akčnosti týče.
Na film si budeme muset ještě bohužel počkat, nicméně se už nemůžu dočkat :)!

Úroveň hltání: 3,5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama