Dobré úmysly/Good Intentions - Joy Fielding

3. srpna 2016 v 15:21 | LadaCroft |  Knihy
Mizérie. Tímto slovem bych popsala můj pocit z knihy Dobré úmysly od Joy Fielding, protože přesně tuto emoci ve mně kniha vyvolávala. Ale i proto se mi líbila, protože právě dobré knihy dokáží ve čtenářích vyvolávat určité pocity...

Zdroj: Databáze knih: Dobré úmysly - Joy Fielding [online]. In: . [cit. 2016-08-03]. Dostupné z: <http://www.databazeknih.cz/knihy/dobre-umysly-1885>


Joy Fielding je kanadská spisovatelka narozená v roce 1945. Narodila se v Torontu, kde se i odehrává její kniha Panenka. Chvíli se živila jako herečka, ale to ji přivedlo ke scénářům, odkud byla už jen krůček od psaní románů. Hrdinky jejích knih jsou především ženy, které procházejí těžkým obdobím. Knihy jako Teď neplač (Don't Cry Now, 2007) nebo Ta druhá (Druhá žena, 2008) jsou dokonce zfilmovány.

Kniha pojednává o dvou ženách žijících na Floridě. Jednou z nich je Lynn Shusterová pracující jako sociální pracovnice, které před půl rokem manžel oznámil, že se zamiloval do jiné ženy a ji i děti tak opouští. Lynn se tak představa šťastného, harmonického manželství rozpadla jako domeček z karet a byla nucena navštívit Renee Bowerovou, ostřílenou rozvodovou právničku. Ta si dokáže poradit a usmlouvat kdeco, ale vůbec si neuvědomuje, že jí její vlastní manžel, psychiatr, manipuluje. S jejich životy plně zamíchá návštěva - v Lynnině případě stále ještě současný manžel milenky jejího muže a v případě Renee její sestra.

Má zkušenost:
Při čtení knihy jsem se cítila totálně mizerně, a to i přesto, že mám krásný naplňující vztah a nejsem ani vdaná, natož na pokraji rozvodu. Určitě jsem se cítila trochu jako Renee, která se přejídala a byla tak poněkud silnější. Za skryté poselství Dobrých úmyslů však považuji dvě věci - 1) že by člověk neměl vždy dělat jen to, co se od něj očekává, a 2) že někdy skutečně nemá cenu bojovat, protože ztráta se vlastně ukáže být výhrou.
Celá kniha je psaná ER formou, kde se střídají okamžiky Lynn a okamžiky Renee, které se v jistých chvílích prolínají. Jedná se o knihu napsanou poměrně jednoduše, bez zbytečně dlouhých a nesrozumitelných souvětí, ale s bohatým obsahem slovní zásoby. To ji dělá čtivou, ale jelikož se nejedná o žádnou detektivku, není plná vzrušení, strachu, či napětí, ale pohánět vás bude zvědavost, jak to s hlavními hrdinkami dopadne.

Úroveň hltání: 3/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama