Silo/Wool - Hugh Howey

21. března 2016 v 15:25 | LadaCroft |  Knihy
Kupovat bráchovi dárky je rok od roku horší. On to cítí asi stejně, takže jsme to vyřešili tak, že se prostě domluvíme, takže si koupíme to, co opravdu chceme. Není to sice překvapení, ale na druhou stranu ani zklamání. Letos si brácha řekl o knihu, ale nevěděl jakou. Já mu dle popisu doporučila Silo od Hugha Howeyo, neboť je bratr ajťák a v Silu vládne všemocné IT oddělení. Přiznávám, že mě samotnou trilogie (další díly jsou Turnus a Prach) zaujala, takže jsem nečekala, až ji brácha dočte a stáhla jsem si ji do čtečky a využila nemoci ke čtení. A že to bylo super počtení Usmívající se (kdo má rád knihy Hunger Games, Maze Runner a 1984, určitě se mu bude líbit).

Zdroj: KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví: Silo - Hugh Howey [online]. In: . [cit. 2016-03-21]. Dostupné z: <https://www.kosmas.cz/knihy/194029/silo/>


Americký spisovatel Hugh Howey se v mládí věnoval počítačům, takže tato tematika se hojně objevuje i v jeho knihách. Tento čtyřicetiletý (narozen 1975) autor je tak trochu dobrodruh, rád zkouší nové věci, což mu dohromady s talentem dává skvělé dispozice k psaní. Za život už pracoval jako kapitán na lodi (kde potkal i svou nynější manželku), pokrývač, nebo zvukař. Píše hlavně fantasy a sci-fi, často o budoucnosti či postapokalyptickém světě. Kromě ságy Silo (v originále Wool) se jedná i o knížky s odvážnou Molly Fyde z 25. století či knihu Já, Zombie. Kromě Sila a následující knihy Turnus (v originále Shift) však ostatní knihy přeložené do češtiny nenajdeme. Silo má nicméně takový úspěch, že se začíná chystat i film, na který se můžeme v příštích několika letech těšit.

Silo, kde žije několikset lidí, je rozděleno na tři sekce po 48 patrech. V každém patře se dělá něco jiného, ať už jde o 1. patro se starostkou a šerifem, 34. patro s IT oddělením, oddělení zásobování, mechanické patro, patro s nemocnicí, patro s farmou... Fungování sila závisí na veškeré spolupráci jednotlivých pater. Bohužel i zde se najdou zločiny, které má za úkol řešit stávající šerif. Trestem je tzv. "čištění" - čištění senzorů venku, přičemž to kvůli toxinum a nedostatku kyslíku pro čističe znamená smrt. A přesto, ať už zločinec cítí jakékoliv bezpráví, stejně čistí - jak je to možné?
V Silu se vše změní, když je na post šerifa jmenována Juliette, která začne zjišťovat, že Silo má spoustu hrůzných tajemství, které nedrží pod pokličkou nikdo jiný, než samotné IT oddělení!


Má zkušenost:
Knížka je zas trochu něco jiného, než na co jsem zvyklá. Ano, přirovnala bych ji k něčemu mezi 1984 od Orwella, Maze Runnera od Dashnera a možná i Hunger Games od Collinsové, nicméně spíš jde o způsob psaní a vývoj.
Kniha je psaná v Er formě, ale je zde hned několik hlavních postav, některé z nich i zemřou, což je pro mě hlavní změna oproti jiným knihám. Silo s 496 stránkami je totiž rozdělené hned do 5 částí, v originále byly prvotně publikovány jednotně, takže je jasné, že musí být mezi jednotlivými částmi větší předěl. Ačkoliv je zde více hlavních postav, klíčová je zde právě Juliette, trochu mi připomíná Miu Krügerovou z V lese visí anděl. Přiznávám, že mě žena v hlavní roli trochu zamrzela, neboť hlavní hrdinky vídám v knihách pořád. Na druhou stranu mi nepřipadá, že by se mentalita Juliette a ostatních nějak zvlášť lišila. To by rozhodně chtělo v knize více odlišit.
Na začátku knihy nenajdete moc akce, příběh se rozvíjí pomaleji, ale když přečkáte prvotní "nudu", zjistíte, že Hugh Howey umí nevěřitelně barvitě popsat veškeré prostory Sila i aktivity jednotlivců, což vás doopravdy vtáhne do děje. Jednotlivá pravidla a fungování sila jsou navíc velmi dobře promyšlená, takže i v tomto ohledu se rozhodně nebudete nudit.
I konec je jiný, než bych očekávala, což mě na knížce vždy potěší, takže za mě má kniha 4/5!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama