Zmizelá / Gone Girl (Gillian Flynn)

2. srpna 2015 v 21:58 | LadaCroft |  Knihy
Po zhlédnutí filmu a pár měsících, kdy jsem se dozvěděla, že kniha, která byla námětem filmu, je absolutní bestseller, jsem si ji pochopitelně musela přečíst. Čtení z čtečky pouze v MHD, maximálně vlaku, sice není nejefektivnější způsob četby, ale zato čtenáři dovoluje se nad jednotlivými pasážemi zamyslet. A musím říct, že mně mozek jel na plné obrátky a do knihy jsem se naprosto vžila. A to je, myslím, známka dobré knihy.

Zdroj: Bux.cz - internetové knihkupectví: Kniha Zmizelá [Obrázek]. Dostupné také z: <https://www.bux.cz/knihy/139820-zmizela.html>


Americká spisovatelka Gillian Flynnová má za sebou zatím tři velmi úspěšné thrillery, které byly publikovány dokonce v osmadvaceti jazycích - Ostré předměty (Sharp Objects), Temné kouty (Dark Places) a Zmizelou (Gone Girl). Tyto knihy vydávala vždy po třech letech (do ČR se dostaly pochopitelně déle). Nyni jsou to už tři roky, co vydala Zmizelou, třeba nás v tomto roce překvapí novým bestsellerem.

Nick Dunne se po ztrátě zaměstnání a onemocnění matky vrací z New Yorku zpět do rodného města Missouri. S sebou bere i manželku Amy, která rovněž ztratila práci, ale díky rodičům, pro než byla předlohou v psaní knih, má peněz dost. Po smrti matky se život stává velmi stereotypním, zvláště pak manželství dvou lidí, kteří jsou oba nespokojení a nemají si co říct.
Amy však jednoho dne záhadně zmizí a všechny důkazy vedou k manželi Nickovi...


Má zkušenost:
Předem upozorňuji, že v této části budu hodně spoilerovat!
Kniha je psaná velmi poutavým způsobem - je psaná jako deník, kde se v Ich formě střídají Nick a Amy. Nick začíná v přítomnosti, Amy pár let zpět popisuje, jak se s manželem seznámili a jak pokračovala jejich společná léta. Kdo viděl film a má k Amy velkou averzi, ji zpočátku začne litovat a začíná chápat, proč se tak Amy zachovala, proč utekla a vše hodila na Nicka. Zvláště dámy se vcítí do křehoučké vzorné manželky, kterou její partner nechápe a dostatečně se jí nevěnuje. CHYBA! Celých x let až do přítomnosti je výmysl napsaný přesně tak, aby veřejnost začala Amy litovat a jedná se o fiktivní deník.
Co na druhou stranu chápu, je, proč zabila Desiho (Neil Patrick Harris). Ačkoliv se jevil jako rytíř, trochu šílený přece jen je a v knize je skvěle popsáno, jak tím Amy vytáčel.
Některé pasáže (jako třeba to, že veřejnost podezírala Nicka z toho, že spí se svým dvojčetem Margo), jsou ve filmu a nejsou v knize, někde je to naopak. Každopádně hodnotím film i knihu na výbornou a těším se, až si od této autorky zas něco přečtu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | Web | 2. srpna 2015 v 22:08 | Reagovat

Taky se na ni chystám, až ji sestřenka dočte, tak mi ji půjčí a jsem zvědavá, tak jsem radši spoiler přeskočila. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama