Jak drahé je zdarma?

13. července 2014 v 22:19 | LadaCroft |  Knihy
Přemýšleli jste někdy nad tím, čím jsme při nákupu ovlivňováni? A nejen při nákupu, ale kompletně při volbě? Ať už jde o volbu partnera, jídla v restauraci či třeba, kdy a jak jsme ochotni podvádět a při jakých příležitostech toho schopni nejsme?

Zdroj: KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví: Jak drahé je zdarma? - Dan Ariely [Obrázek]. Dostupné z: <https://www.kosmas.cz/knihy/144624/jak-drahe-je-zdarma/>

Odpověď na všechny tyto otázky najdete v knížce Dana Arielyho Jak drahé je zdarma? Tento Američan izraelského původu se zabývá psychologií a behaviorální ekonomií a je (byl) profesorem na několika předních amerických univerzitách včetně MIT. Zde prováděl hned řadu experimentů nejen na studentech a snažil se tak odhalit např. pravé kouzlo slovíčka ZDARMA a jak dokážeme být v přítomnosti nálepky s tímto slovem iracionální. V knize je opravdu spoustu pohledů na všední věci - jako například na placebo - doplněny nejen o příběhy z historie, ale také o vlastní experimenty - např. jak se studenti chovají v různých situacích a je až vtipné, jak slepě dokážeme jednat, aniž by se nás k tomu někdo snažil vést.
Pokud by vás někdo na ulici požádal o pomoc s přestěhováním pohovky, pomohli byste? A co kdyby vám za to slíbil odměnu - jednu Korunu českou! Co byste odpověděli? Například tohle byl jeden z četných experimentů Dana Arielyho a jeho přátel a známých.
V knize najdete spoustu kapitol, například jakou váhu dávají lidé relativitě, jak to ve skutečnosti je s nabídkou a poptávkou (a hlavně naší cenovou kotvou), jaký je rozdíl mezi společenskými a tržními normami, jak nás ovlivňují naše emoce (konkrétně se autor zabýval vzrušením), proč si tak ceníme vlastnictví věcí a mnoho dalšího. Člověk se až diví, jak je možné, že pojmul tolik každodenních témat takovým zajímavým způsobem - jen si zkuste tipnout, jak každý experiment dopadne. Budete hodně překvapeni - stejně jako sám Dan Ariely, jak popisuje v knize.
Kniha má sice 216 stran, ale je zde mnoho obrázků a obsahově (alespoň u mě na čtečce knih) jich je kolem 130. K tomu má následovníky Jak drahá je intuice a Jak drahá je nepoctivost.


Má zkušenost:
O knížce mi řekla kolegyně z práce, takže jsem si ji samozřejmě musela hned sehnat. Ještě jsem ani neměla dočteno a už jsem ji doporučovala dál! Líbí se mi celá - např. jak se necháme olivnit slovíčkem ZDARMA, nebo co pro nás znamená vlastnictví (kniha mi víceméně vysvětlila, proč máme sklep, půdu i obě garáže nacpané starými, "nepoužitelnými" věcmi, tudíž auta parkujeme venku a jsem ráda, že mi tam taťka udělal místo alespoň pro motorku Smějící se). No a co třeba porovnání produktů podle ceny - dražší produkt podle naší psychiky účinkuje více/lépe, než stejný produkt za zlomek ceny! Osobně si myslím, že na mě toto kouzlo neplatí, jelikož si radši kupuji levně, než "kvalitně" a spokojená jsem kolikrát víc (tedy možná stejně, ale nenadávám kvůli ceně).
Abych zase nevychvalovala do nebes, tak jsem knihu navzdory nízkému počtu stránek četla doopravdy dlouho. Ne, že by se četla špatně, ale přece jen se nejedná o beletrii, snažila jsem se o jednotlivých kapitolách uvažovat a navíc jsem ji nejčastěji četla v práci, když jsem čekala, až se mi načte soubor a naběhnou mi makra Usmívající se - a ono to občas netrvalo až tak dlouho a víc příležitostí ke čtení nebylo.

Každopádně vřele doporučuji, protože tuhle knihu si prostě zamiluje každý!


Pokud Vás Dan Ariely zajímá více, popř. přemýšlíte, zda se na knihu "vrhnout", zkoukněte jeho přednášky - čerpá zde i ze svých knih.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama