Červenec 2014

CINK!

28. července 2014 v 22:29 | LadaCroft |  Hry
V neděli i přes nevhodné počasí byla grilovačka (naštěstí na terásce pod stříškou), takže jsme si s plnými břichy mohli zahrát postřehovou hru CINK! a i přes jídlem otupené smysly se dobře bavit.

Zdroj: CHYTREHRY.CZ :: specialista na deskové, karetní, vzdělávací a párty hry: Cink Extreme od 218 Kč. In: [online]. [cit. 2014-07-28]. Dostupné z: <http://karetni-hry.heureka.cz/cink-extreme/>

Hra obsahuje 56 karet a HLAVNĚ zvonek, který můžete vidět i na recepcích hotelů. Na kartách je ovoce a to v různém počtu.
Hráči mají karty rubem v balíčku před sebou a postupně se střídají a obrací karty s ovocem před svůj balíček, zvonek je uprostřed stolu. Musí přitom sledovat i aktivní karty protihráčů, protože ve chvíli, kdy se na stole objeví určený PŘESNÝ počet ovocí (v pravidlech je 6), musí klepnout do zvonku a zazvonit. Kdo je první, může si posbírat všechny karty ze stolu obrácené lícem nahoru. Cílem hry je pochopitelně získat všechny karty. (Ale jelikož hráči postupně odpadávají, je dobré se po nějaké době, co jste jen dva domluvit na počtu cinknutí do konce a pak spočítat karty.)
Pokud hráč zazvoní, ale špatně spočítal kusy ovoce, měl by dát každému hráči kartu. Jelikož nás hrálo 6 a karet bylo málo, odevzdával kartu jen hráčům vedle sebe.
Hra je pro 2-6 hráčů (i víc, ale máte pak málo karet) a zabere cca 10-15 minut.

Zdroj: CHYTREHRY.CZ :: specialista na deskové, karetní, vzdělávací a párty hry: Cink Extreme od 218 Kč. In: [online]. [cit. 2014-07-28]. Dostupné z: <http://karetni-hry.heureka.cz/cink-extreme/>


Existuje také verze pro děti - CINK! Junior. Na kartách jsou klauni a pokud narazíte na dva stejné, kteří se ovšem usmívají, cinkáte.1 Další verzí je CINK! Extreme - zde si musíte dávat pozor na více faktorů jako například na stejné karty či zvíře a jeho oblíbené ovoce.2

Zdroj: Společenské deskové hry - SVĚT-HER.CZ: Cink! Junior [Obrázek]. Dostupné z: <http://www.chytrehry.cz/Cink-d103.htm>

Zdroj: Didaktické hračky: Cink Extreme, společenská hra [Obrázek]. Dostupné z: <http://didakticke-hracky.cz/didakticke-hry/2500-cink-extreme-spolecenska-hra.html>


Má zkušenost:
Pravidla jsou nehorázně jednoduchá, akorát člověk musí mít postřeh a pořádně sledovat dění na stole - požadovaného počtu karet totiž dospějete nejen přidáním karty s ovocem do počtu, ale také tím, že nová karta zakryje předchozí a tím se původní počet např. jahod změní. Na kartách je od jednoho ovoce až po pět, tudíž v případě šesti kusů můžete kolo vyhrát na minimálně dvě karty. My hráli i na 4 či 5 kusů, takže stačila i jen jedna karta a to pak byla o zvonek pranice. Naštěstí jen pár pohmožděnin, nic vážného Usmívající se.
K tomu ono už i cukání dokáže nepřítele (ale i vás) dokonale zmást. Já jednou cukla rukou nad zvonek, ale svůj tah jsem si rozmyslela, neboť bylo na stole aktivních pouze 5 jahod (místo 6). To už ale mou nataženou ruku zaregistroval Tom a ve snaze být první klepl do zvonku - a přiklepl mi tam ruku!
Ve mně osobně hra vyvolávala nehezké násilné pocity, takže když byl Štěpán nebo Martin první, stejně jsem si ještě klepla přes jejich ruku - aby to zazvonilo Smějící se.
Hra je v malé krabičce, takže je skvělá na cesty (ačkoliv to chce samozřejmě stůl). Cena se pohybuje mezi 200 a 300 Kč.


Tip: Pokud se vám hra líbí, ale nemáte ji a není šance si ji půjčit, zkuste hru Nerv. Hraje se s mariáškami (ale klidně i s žolíkovými kartami), karty máte před sebou stejně, ale místo zvonku plácáte do stolu vedle karet (takže si nepomlátíte ruce). Cílem hry je se karet zbavit (takže při správném plácnutí obrácené karty na stole předáváte nepříteli) a plácá se za předpokladu, že máte s jedním ze spoluhráčů stejnou hodnotu karty.


Sběratel polibků

28. července 2014 v 15:56 | LadaCroft |  Drama, thriller, horor, mysteriózní, historické
Když mi kolegyně řekla o Sběrateli polibků a že se jedná o film, na který se se mnou asi přítel nebude chtít dívat, očekávala jsem romantickou slátaninu, nikoliv psychopatického maniaka.

Zdroj: KoFiDaTa: DVD filmy od "S" [Obrázek]. Dostupné z: <http://jarpos.wz.cz/seznamDVDfilmu/DVD_filmy_od_S.htm>

On i originální název Kiss the Girls o skutečném ději moc neřekne. Každopádně zde v hlavní roli detektiva zazáří Morgan Freeman, kterého rozhodně znáte z Vykoupení z věznice Shawshank. Hlavní ženskou roli hraje Ashley Judd, která ztvárnila maminku Tris ve filmu Divergence. Film má 111 minut a režíruje ho Gary Fleder.1

Casanova je masový maskovaný únosce krásných a talentovaných dívek. A jelikož tyto vlastnosti má i doktorka Kate McTiernanová, unese ji a vězní ji a dalších osm děvčat na neznámém místě. Tři dívky už brutálním způsobem zavraždil a znásilnil. Kate je vzdorovitá, takže by ji praděpodobně čekal stejný osud jako usmrcené dívky, ale povede se jí utéct.
Alex Cross je forenzní psycholog, který se tento případ snaží vyřešit hlavně proto, že je pravděpodobně jednou z unesených i jeho neteř Naomi. To mu Kate potvrdí a snaží se mu pomoci zachránit nebohé dívky.

Trailer:
Zdroj: YouTube: Kiss the Girls - Trailer [Video]. Dostupné z: <https://www.youtube.com/watch?v=JiHGk64-eNE>

Má zkušenost:
Film je napínavý a nepředvídatelný. Líbil se mi hodně asi hlavně díky Morganu Freemanovi - to je u mě celkem sázka na jistotu. Dávám tak 68 % (na csd má 73 %).


Všemocný

24. července 2014 v 10:52 | LadaCroft |  Drama, thriller, horor, mysteriózní, historické
Všemocný (Limitless) není až tak nový snímek, každopádně já se na něj podívala až nedávno (asi před třemi týdny). Řekla bych, že tenhle film skvěle ukazuje, jak člověka dokáže zničit jeho vlastní nenasytnost.

Zdroj: Get The London Look | RIMMEL LONDON: film, ktorý ma zaujal už trailerom a je fakt skvelý: LIMITLESS-Všemocný [Obrázek]. Dostupné z: <http://www.rimmel.sk/blogy/blog/2328/>

Snímek vznikl v roce 2011, režíroval ho Neil Burger, který se mimochodem zhostil i filmu Divergence (2014), jejích pokračovatelů už ale ne. V hlavní roli uvidíte známého herce Bradleyho Coopera, ve vedlejší pak Roberta de Niro. Snímek je tak trochu scifi, ale vzhledem k tomu, co si pod tímto názvem jinak představím, řadím ho spíš do rubriky drama. Film má 105 minut.


Děj se odehrává v New Yorku, kde žije zkrachovalý spisovatel Eddie Morra (Cooper). Nemá peníze, nápady, nejspíš ani talent a po úvodní scéně ani přítelkyni Lindy (Abbie Cornish). Jeho život je zkrátka v troskách, dokud nepotká svého bývalého švagra, který mu dá zázračnou pilulku s názvem NZT. Prý mu pomůže vnímat svět jinak - a také, že ano! Pilulka napomáhá využívat celou kapacitu mozku a tak Eddie náhle prozře. Za čtyři dny sepíše knihu, která se jeho vydavateli nehorázně líbí. Pocítí, že teprve tohle je život, že je chytřejší než ostatní, vidí to, co jiní ne a co dříve neviděl a jeho možnosti se rozšíří, dokud po vyprchání účinku "nevystřízliví". Je jasné, že těch zázračných "lentilek" potřebuje víc.

Eddie se díky NZT dostane do jiné společnosti, postaví se na vlastní nohy. Bohužel se ukáže, že nejen, že o droze ví a prahnou po ní i jiní lidé, ale také má vedlejší účinky a vyvolává (nejen) závislost. Díky tomu se Eddie dostane do příšerných situací, které jsou spojené s mrtvými lidmi (se kterými byl v blízkosti) a také jeho výpadky paměti. Podaří se mu zbavit se závislosti, ale také hlavně přežít?


Na trailer se podívejte zde:
Zdroj: YouTube: Všemocný CZ trailer (Limitless trailer).wmv [Video]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=DzCiaRcwIvk

Má zkušenost:
Film jsme s přítelem zhltli jedna radost - je zde mnoho napětí a situací, kam by se člověk rozhodně nechtěl dostat. Sice se u koukání moc nezasmějete, ale to ani není podstata tohoto snímku. Dohromady s napínavým dějem a fajn efekty dávám tak 82 % (na csfd má film 80 %).
Pokud při sobotním večeru hledáte drama místo komedie, je Všemocný rozhodně skvělá volba!

12 let v řetězech

20. července 2014 v 22:14 | LadaCroft |  Drama, thriller, horor, mysteriózní, historické
V březnu jsem někde četla, že Oscara za nejlepší film získal snímek 12 let v řetězech (Twelve Years a Slave). Na zhlédnutí jsem se dostala o pár měsíců později (kdy mi stáhnutý film strašil v počítači). A ty mé zoufalé a polekané výrazy tedy musely spolucestující ve vlaku bavit...

Zdroj: Warcenter.eu: Twelve Years a Slave / 12 let v řetězech (2013) : Filmy/Avi [Obrázek]. Dostupné z: <http://warcenter.eu/twelve-years-a-slave-12-let-v-et-zech-2013-t95175.html>

Historický film, který je inspirován skutečnou událostí na motivy knihy od Solomona Northupa - hlavního hrdiny, režíroval Steve McQueen (nutno podotknout, že se jedná o černocha). Hlavní role se ujal Chiwetel Ejiofor (můžete znát z Lásky nebeské). Vedlejší roli, za kterou získala den po svých 31. narozeninách Oscara, ztvárnila Keňská herečka Lupita Nyong'o. Třetího Oscara tento film získal za scénář (John Ridley). A pozor - objeví se zde samozřejmě v roli klaďase i Brad Pitt! Snímek má přes dvě hodiny.1

Děj se odehrává v letech 1841 - 1853. Solomon Northup je uznávaný černý houslista. S manželkou a dvěma dětmi si žije dobře, ale jednoho večera se seznámí s dvěma muži, kteří se živí jako umělci v cirkusu. Nabídnou Solomonovi práci - talentovaných muzikantů jako je on je prý málo - velmi lukrativní nabídku. On nabídku rád přijme a s vidinou vyšších výdělků s cizími muži odjede do Washingtonu D. C. Zde se s novými "kamarády" opije a probudí se už jako člověk v okovech, bez svobody. Jeho rodina neví, kde je, a jeho vzpouzení jen rozlítí muže s bičem. Je tedy prodán do otroctví. Zde se seznamuje nejen s novými černochy a svými pány, ale také pravidly, jak přežít a nebýt "tak často" bičován. Vzdělání je mu v tomto světě jedině na škodu, takže se brzy ztotožní s novým jménem "Platt" a vidiou, že svou rodinu už jen tak neuvidí.


Má zkušenost:
Film je opravdu silný a to i bez zbytečných slov. Psychický i fyzický teror, paranoia pánů a beznaděj se ve filmu mísí a příběh otrokyně Patsey děsivý pocit jen umocní. To, jak se s černochy zacházelo jako s majetkem, který jiní nesměli ničit, zato pán otroky bezdůvodně mrskal bičem, je ve filmu ztvárněno opravdu věrohodně.
Snímek je úžasný, akorát je bleskurychle zakončen, což je rozhodně škoda. Na druhou stranu nevím, jaké by zde měly být další průtahy - text o tom, co se dělo později, mluví za vše.

Pokud nebudete mít zrovna náladu na komedii a chcete pořádné emocionální napětí, volte tento snímek.


Víkend v Holandsku, tedy Nizozemsku

18. července 2014 v 0:19 | LadaCroft |  v/do zahraničí
Na Zapakatel.cz jsem si s kamarádkou Eliškou koupila Eurovíkend za 1690 Kč (včetně cesty a průvodce, bez cestovního pojištění a případných vstupů). Jak ten náš výlet vypadal, si můžete přečíst v následujících řádkách.

Zdroj: Amsterdam Travel Guide [Foto]. Dostupné z: <http://www.amsterdam.info/cz/>

Nizozemsko je nádherná, nížinatá země lokalizovaná v severozápadní Evropě. Často používané mylné označení Holandsko je ve skutečnosti název lokality, kde se nachází dvě provincie - Jižní Holandsko a Severní Holandsko. Státní barva je navzdory červeno-bílo-modré barvě oranžová díky Vilému I. Oranžském (z Oranžsko-nasavské dynastie) - princi, který byl významnou osobou v Nizozemské revoluci. Já jsem se do tohoto státu vydala na Eurovíkend, tedy strávila jsem zde jen jeden den, ale zde jsou některé poznatky z mého výletu.

V pátek 4. 7. 2014 jsme s kamarádkou Eliškou (která má chválabohu zrcadlovku) v sedm hodin večer nastoupily do plného autobusu CK Coufalík. Cesta nebyla hrozná - zastávek po cestě bylo dost, ale nebylo zde dost místa na nohy a hledat vhodnou polohu ke spánku tak bylo holým šílenstvím. Navíc bylo v autobusu příšerné vedro, ale raději vedro, než zima (ačkoliv na tuto variantu jsem byla s dekou a dvěma svetry lépe připravená).


Zaanse Schans:
V sobotu ráno (asi v půl sedmé) jsme dorazili do historické vesničky Zaanse Schans (poblíž města Zaanstad). Jedná se o skanzen hospodářských i obytných staveb, kde uvidíte nádherně zdobené, zrestaurované větrné mlýny. Jejich původním účelem nebylo mletí obilí, nýbrž drcení a řezba dřeva - vesnicí totiž protéká řeka Zaan, po které se původně plavily lodě vyrobené zde. Dalším účelem bylo čerpání vody, ke mletí obilí se uchýlili až kvůli posádce lodi, kdy pro ně z namletého obilí vyráběli "lodní suchary". Mlýnů jsem napočítala 10 (alespoň v místě, kde jsme se nacházeli), původně jich ale bylo 600! Mlýny jsou krásně zdobené a mají střechy z rákosu, které vydrží asi 40 let.Navzdory brzkým ranním hodinám kolem nás projížděla loď převážející kakao (nedaleko je podnik na jeho výrobu) a provoněla nám cestu. Krom toho jsme si prohlédli lodě - jedna se jmenovala Czaar Peter na počest cara Petra I. Velikého, který zde v roce 1697 studoval stavbu lodí.2Co se zdejších cest a domů týče, jako turistická atrakce jsou opečovávané, hezky malované (většinou zeleně barvené dřevo s bílým lemováním kolem oken a střechy), zahradní architekt se tu asi vyřádil. Jak jsem si po delší chůzi všimla, jedna z cest byla písčitá, ale nebyly to kamínky, nýbrž malé mušličky! Po cestě jsme viděli spoustu volně se pohybujících zvířat.
Těsně před naším odjezdem nám otevřeli krámek se suvenýry.

Volendam:
Druhá zastávka byla rybářská vesnička Volendam. Počasí nám sice přestalo trochu přát, ale to nám na zážitcích neubralo - turistická část je podél pobřeží, takže jsme s Eliškou po delší době viděly moře. Navzdory tomu, kolik turistů zde proudí, mají místní domky velká okna, občas i bez záclon (viděli jsme spoustu lidí v županech) - oni Holanďani mají asi celkem dost exhibicionistické sklony Usmívající se.
Ve Volendamu jsme poznali turismus první třídy - tolik krámků se suvenýry nasekaných na sebe jen tak neuvidíte. Na jednu stranu měli všude víceméně to samé, na druhou stranu jsme měly s Eli aspoň možnost porovnávat ceny a nakonec nakoupit co nejvýhodněji. Díky četným nizozemským symbolům jsme zjistily, že Nizozemsko má ve státním znaku také dvouocasého lva, bohužel jsem na internetu našla jen lva jednoocasého, takže k této zvláštnosti víc nepovím. Nakoupit toho zde může spoustu - od sýrů přes kabelky, trička, panáky, věci do kuchyně, po dřeváky - dokonce i plyšové jako pantofle na doma!
Podél pobřeží je spoustu malých restaurací a stánků, takže můžete ochutnat místní speciality - převážně mořské plody a ryby. My jsme zde koupily přívěsky na klíče ve tvaru dřeváků, Eli kasičku pro maminku a já jsem tu koupila panáky s logem Amsterdamu a větrnými mlýny. Vše balí do krásných "nizozemských" bílo-modrých papírů.


Navíc jsme konečně narazily na obchůdky s lahodnými sýry. Ono město Edam s Volendamem sousedí, společně tvoří správní celek. Mimochodem - dam znamená hráz, tudíž Volendam znamená před hrází, a E je zase malá říčka, na které Edam leží.


Amsterdam:
Nakonec jsme samozřejmě zamířili do Amsterdamu. Amsterdam vznikl ve 12. století na hrázi Amster. Není tedy divu, že se skládá z 90 ostrovů a protíná jej přes 1500 mostů.
Zde už střídavě pršelo a mrholilo, takže prodírat se úzkými uličkami s deštníky, kde bylo spoustu turistů s dalšími, nebyla žádná sranda. Čeho si na Amsterdamu všimnete jako prvního budou nejspíš cyklisti, popřípadě kola zaparkovaná... No všude! Ale pozor - cyklisti tu mají před chodci přednost, tudíž jak slyšíte zvonek, honem uskakujte. Oni se i v těch turisty nejzamořenějších oblastech s ničím moc nepářou a nepřibržďují. Upřímně i chodníky dávají najevo, kdo je tu pánem - na spoustě z nich patří dvě třetiny cyklistům a zbývající třetinka, která je pro chodce, je protnutá stromy, lavičkami, nebo alespoň pouličními lampami.


K vidění je tu toho spousta - muzeum vědy NEMO (1), Mořský palác - největší plovoucí čínská restaurace (2)3, Oude Kerk - kostel a nejstarší dochovaná stavba (3), Muzeum Madame Tussaud (4), Opera & Ballet (5), Muzeum a brusírna diamantů (vstup zdarma) (6), muzeum erotiky, květinové trhy apod.

(1) + (2)

(3) + (4)

(5) + (6)

Amsterdam byl samozřejmě přeplněný a na české poměry také dost drahý. V turistických "uličkách" na vás dýchala... ani ne tak historie jako marihuana. Potkali jsme několik dost podivných a hlavně zhulených individuí (jeden pomyslně nabíjel a střílel "neviditelnou" zbraní po lidech). Marihuanu zde ale najdete všude - na hrníčkách, na tričkách, v koláčkách... Krom toho tu na vás odevšad skáče sex - když už ne v krámku se suvenýry, kde máte např. falickou pepřenku se slánkou, lákají vás za výlohami do svých spárů přímo polonahá děvčata - a to hned vedle kostela a muzeí ve známé uličce lásky ve čtvrti De Wallen.
Odpoledne jsme toho měly s Eli obě plné kecky, teprve po nákupu sýrů, vysvitnutí slunka a šlofíku na lavičce se nám trochu vrátila nálada. Tak jsme se procházely, nakukovaly do krámků a konečně trochu fotily. Navštívily jsme dokonce místní Plazu - no nebýt tam ty fáborky s nápisem, asi bychom nepoznaly, že skutečně vstupujeme do nákupního centra.


Architektura je zde krásná - vše je světlé a skleněné, cihlové a nahoře na barákách mají kladky - vzhledem k tomu, že domy jsou zde úzké a vysoké, jsou zde takové i schody a tudíž se nábytek stěhuje pomocí kladky oknem.


Hojná je zde také lodní doprava. Proto večer dobrovolníci za 12,5 € podnikli cestu s Lovers - hodinovou projížďku lodí kolem města. K projížďce jsme samozřejmě měli i průvodce - v anglickém, německém, španělském a českém jazyce!
Zdroje obrázků: vlastní
(Pánové zde mají záchody vyřešeny chytře a nemusí pořád platit 0,5 €, jako my chudinky dámy.)

Po desáté jsme vyrazili zpátky domů. "Spaní" bylo pohodlné asi tak jako minulou noc, ale v sedm jsme šťastně dorazili zpátky do Plzně - hurá!

Nizozemsko každopádně doporučuji, ale spíš tak na týden a méně turisticky oblíbené oblasti - lidé jsou zde nápomocní, trochu vtíraví, ale veselí (asi není divu Mlčící), příroda je krásná a doufám, že se tam sama někdy vrátím.


Transformers: Zánik

16. července 2014 v 20:34 | LadaCroft |  Sci-fi, fantasy
Konečně mám šanci napsat také jednu nezaujatou recenzi a to konkrétně na Transformers! Proč nezaujatou? Předchozí díly jsem neviděla (asi jsem v té době ještě nebyla tolik Sci-fi positive Usmívající se), takže jsem očekávala nic moc příběh, nějakou sexy ženskou a pár robotů, co se navzájem mydlí a na lidskou rasu nemají zrovna nejlepší názor (to poslední jsem převzala z dílu Simpsonů, kde je jedna část 19. speciálního čarodějnického dílu věnovaná právě Transformerům). Vlastně jsem se až tak moc nespletla, ale i přesto jsem z tohoto filmu nadšená (ačkoliv to jistě souvisí s tím, jak slabé jsem měla očekávání).

Zdroj: OnlineKino - Filmy online ke shlédnutí: Transformers 4: Zánik 2014 online ke shlédnutí [Obrázek]. Dostupné z: <http://onlinekino.blog.cz/1406/transformers-4-zanik-2014-online-ke-shlednuti>

Snímek Transformers: Zánik (Transformers: Age of Extinction) režíroval stejně jako jeho předchůdce Michael Bay. V hlavní roli tentokrát neuvidíte Shiu LaBeoufa, který měl podepsanou smlouvu jen na tři díly, nýbrž starostlivého otce a vynálezce Cadae Yagera (Mark Wahlberg - můžete znát z filmu Méďa). Film se natáčel v USA a v Číně a má 165 minut!1

Automechanik, vynálezce a hlavně otec Cade Yager se snaží v Texasu vychovávat svou sedmnáctiletou dceru Tessu (Nicola Peltz). Jelikož rád sbírá starý šrot a vše, co se "může hodit", dostane se mu do dílny i starý náklaďák - nikdo jiný než hlavní Transformer - Optimus Prime. Jenže vláda se spikla se "zlými" Deceptikony a tak je nejen vůdce téhle mimozemské rasy, ale také celá rodina včetně Tessina zatajovaného přítele v nebezpečí.
Může být ale hůř - společnost KSI, kterou má pod palcem Joshua Joyce (Stanley Tucci) "sbírá" staré Autoboty i Deceptikony a staví vlastní, vylepšené Transformery. A právě ti se mají s Autoboty na rozkaz vlády utkat. Jak to celé dopadne?


Má zkušenost:
K příběhu toho asi víc moc nenapíšu, neboť vím, že se hodně podobá minulým dílům - kovy se mlátí, lítají auta i lodě, umírají lidé, ale hlavní hrdina z toho vyvázne téměř bez škrábnutí, přestože lítá vzduchem jedna radost a sem tam sebou švihne na ostré zábradlí. Každopádně speciální efekty jsou opravdu povedené (hlavně přesun vyrobených Transformerů, kterým Transformium umožňuje "létat"). Co si budeme povídat - některé filmy holt na speciálních efektech staví.
Samozřejmě nemůže chybět sexy holka, kterou ale tentokrát chrání starostlivý otec a film tak brnká trochu na jinou strunu, než jeho předchůdci. Inu když už neprodává kočka v minikraťáskách (jejíž hlas mě v českém dabingu neuvěřitelně štval), musí sledovanost filmu zvednout starostlivý otec se sex-appealem, inteligencí a bicepsy Usmívající se.

Co se mi hodně líbilo byly také vtipné scény, o které se zasloužil hlavně Stanley Tucci (můžete znát ze Smím prosit, Hunger Games či Jack a obři) - ty doopravdy stály za to a jak se ukázalo i vědec toužící hlavně po slávě, penězích a nových objevech uzná, že některé vynálezy nejsou až tak dobrý nápad, zvlásť, dostanou-li se do špatných (kovových) rukou.
Vyzdvihnout musím také skvělý soundtrack od Steva Jablonskyho, který se specializuje především na sci-fi a horory.
Navíc se ve filmu objeví dinosaurci a přestože jsou z kovu, člověk k těmhle oheňchrlícím bestiím cítí větší sympatie než k "robotům", přestože je třeba jako já odkojen na Bionicles.
Film je HODNĚ dlouhý - když čekáte, že se chýlíte do zdárného konce a těšíte se, že si konečně odskočíte, nastane asi čtyřicátý zvrat.

Zde si můžete pustit trailer:

Zdroj: YouTube: TRANSFORMERS: ZÁNIK - Oficiální HD trailer - ČESKÝ (sub) [Video]. Dostupné z: <https://www.youtube.com/watch?v=Dj6TtBWwttc>

Osobně bych plecháčům dala tak 74 %, fanoušci csfd to vidí trochu hůř a prozatimně tak má tento film "jen" 63 %.


Jak drahé je zdarma?

13. července 2014 v 22:19 | LadaCroft |  Knihy
Přemýšleli jste někdy nad tím, čím jsme při nákupu ovlivňováni? A nejen při nákupu, ale kompletně při volbě? Ať už jde o volbu partnera, jídla v restauraci či třeba, kdy a jak jsme ochotni podvádět a při jakých příležitostech toho schopni nejsme?

Zdroj: KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví: Jak drahé je zdarma? - Dan Ariely [Obrázek]. Dostupné z: <https://www.kosmas.cz/knihy/144624/jak-drahe-je-zdarma/>

Odpověď na všechny tyto otázky najdete v knížce Dana Arielyho Jak drahé je zdarma? Tento Američan izraelského původu se zabývá psychologií a behaviorální ekonomií a je (byl) profesorem na několika předních amerických univerzitách včetně MIT. Zde prováděl hned řadu experimentů nejen na studentech a snažil se tak odhalit např. pravé kouzlo slovíčka ZDARMA a jak dokážeme být v přítomnosti nálepky s tímto slovem iracionální. V knize je opravdu spoustu pohledů na všední věci - jako například na placebo - doplněny nejen o příběhy z historie, ale také o vlastní experimenty - např. jak se studenti chovají v různých situacích a je až vtipné, jak slepě dokážeme jednat, aniž by se nás k tomu někdo snažil vést.
Pokud by vás někdo na ulici požádal o pomoc s přestěhováním pohovky, pomohli byste? A co kdyby vám za to slíbil odměnu - jednu Korunu českou! Co byste odpověděli? Například tohle byl jeden z četných experimentů Dana Arielyho a jeho přátel a známých.
V knize najdete spoustu kapitol, například jakou váhu dávají lidé relativitě, jak to ve skutečnosti je s nabídkou a poptávkou (a hlavně naší cenovou kotvou), jaký je rozdíl mezi společenskými a tržními normami, jak nás ovlivňují naše emoce (konkrétně se autor zabýval vzrušením), proč si tak ceníme vlastnictví věcí a mnoho dalšího. Člověk se až diví, jak je možné, že pojmul tolik každodenních témat takovým zajímavým způsobem - jen si zkuste tipnout, jak každý experiment dopadne. Budete hodně překvapeni - stejně jako sám Dan Ariely, jak popisuje v knize.
Kniha má sice 216 stran, ale je zde mnoho obrázků a obsahově (alespoň u mě na čtečce knih) jich je kolem 130. K tomu má následovníky Jak drahá je intuice a Jak drahá je nepoctivost.


Má zkušenost:
O knížce mi řekla kolegyně z práce, takže jsem si ji samozřejmě musela hned sehnat. Ještě jsem ani neměla dočteno a už jsem ji doporučovala dál! Líbí se mi celá - např. jak se necháme olivnit slovíčkem ZDARMA, nebo co pro nás znamená vlastnictví (kniha mi víceméně vysvětlila, proč máme sklep, půdu i obě garáže nacpané starými, "nepoužitelnými" věcmi, tudíž auta parkujeme venku a jsem ráda, že mi tam taťka udělal místo alespoň pro motorku Smějící se). No a co třeba porovnání produktů podle ceny - dražší produkt podle naší psychiky účinkuje více/lépe, než stejný produkt za zlomek ceny! Osobně si myslím, že na mě toto kouzlo neplatí, jelikož si radši kupuji levně, než "kvalitně" a spokojená jsem kolikrát víc (tedy možná stejně, ale nenadávám kvůli ceně).
Abych zase nevychvalovala do nebes, tak jsem knihu navzdory nízkému počtu stránek četla doopravdy dlouho. Ne, že by se četla špatně, ale přece jen se nejedná o beletrii, snažila jsem se o jednotlivých kapitolách uvažovat a navíc jsem ji nejčastěji četla v práci, když jsem čekala, až se mi načte soubor a naběhnou mi makra Usmívající se - a ono to občas netrvalo až tak dlouho a víc příležitostí ke čtení nebylo.

Každopádně vřele doporučuji, protože tuhle knihu si prostě zamiluje každý!


Pokud Vás Dan Ariely zajímá více, popř. přemýšlíte, zda se na knihu "vrhnout", zkoukněte jeho přednášky - čerpá zde i ze svých knih.

K2 Hiking

9. července 2014 v 22:20 | LadaCroft |  Sport
Na K2 Hiking jsem do Studia J&A zašla náhodou - chtěla jsem jít na Jumping, ale bohužel jsem nestíhala. A když jsem viděla, že K2 Hiking do mého rozvrhu pasuje, rozhodla jsem se, že ho vyzkouším.

Zdroj: InSPORTline - největší výrobce a prodejce fitness v ČR: Walking Trainer trenažér - 2.jakost [Foto]. Dostupné z: <http://www.insportline.cz/5452/walking-trainer-trenazer-2-jakost>


K2 je druhá nejvyšší hora světa, dosahující výšky 8 611 m.1 Hiking je označení (z angličtiny) pro horskou turistiku. A přesně to budete na tomto cvičení dělat! Sice se nebudete kochat měnící se přírodou, ale chození do kopce se nevyhnete.
Pro toto cvičení jsou zapotřebí speciální trenažéry - vypadají jako běhací pásy, jejichž přední část je zvednutá do výšky. Je zde ale jeden velký rozdíl - trenažér nemá motor! Uvést ho do pohybu tedy můžete pouze vy vlastní silou. Trenažér má displej, kde většinou bývá monitorována rychlost chůze, srdeční tep, čas či ušlé kilometry. Podél pásu na trenažéru je místo, kam si opřete chodidla, pokud si chcete odpočinout, ale používají se také při samotném cvičení - na pásu totiž klasickou chůzi střídáte s různými kroky a figurami, aby byla hodina zábavnější, ale také pro efektivnější spalování. Z trenažéru během hodiny neslézáte, tudíž je zde i držák na pití, ale také na činky, které může instruktor zahrnout do hodiny.
Chůze bývá doprovázena hudbou, přičemž se snažíte jít do rytmu. Měly by se střídat rychlejší rytmy s pomalejšími, ale u pomalejších se zvyšuje zátěž a jdete "do kopce". Ke zvyšování zátěže jste přímo nuceni, protože pokud si ji nepřitáhnete, začnete u pomalejší chůze "klouzat". Během cvičení také různě přehmatáváte, cvičíte s činkami a děláte speciální kroky, takže jakási sestava zde přece jen je - vše samozřejmě záleží na instruktorovi.
Cvičení jsou vhodná jak pro muže, tak ženy, které dávají přednost "klidnějším" sportům a různým náročnějším protahováním se vyhýbají. Rozhodně ale nečekejte, že se nezpotíte - právě naopak! Nenásilnou cestou si dáte pořádně do těla, zvýšíte kondici, odreagujete se, zredukujete tuky a komplexně posílíte tělo (převážně nohy a hýždě). Vzhledem k tomu, že na dřepování či skákání zde moc nenarazíte, jsou tato cvičení určitě vhodná pro lidi, kteří mají problémy s koleny či zády.
Vzhledem k vysoké pořizovací ceně trenažérů se také většinou tyto hodiny pohybují cenově výše než jiné fitness lekce.


Zde malá ukázka, jak může taková lekce probíhat:
Zdroj: YouTube: K2 HIKING - Indoor walking maratón se Simčou a Zbyňkem v Teplicích [Video]. Dostupné z: <https://www.youtube.com/watch?v=Xi3t6XbCqqg>

Má zkušenost:
Jelikož je léto a zákazníci (ale i lektoři) jsou na dovolené, bylo nás na hodině po skromnu. K tomu hned dva úplní začátečníci, takže byla instruktorka Lucka shovívavější, více vysvětlovala a nedala nám takový "záhul" Usmívající se. Toto cvičení mi hodně připomíná spinning (který mimochodem Lucka předcvičovala před naší hodinou a nebylo to na ní vůbec poznat). Střídání hudby, měnění zátěže, různé polohy rukou, kopce... Spinning lze ale více "očůrat". Prostě si sundáte zátěž a jedete si, to zde nelze, jinak byste z pásu sjeli.
Lucka byla moc milá, celou hodinu se usmívala, chválila nás, radila nám, a co se mi velmi líbilo byl i její výběr hudby - každý si tam jistě našel to své! K tomu nám povídala o cestě (ve světě), po které právě jdeme. Tento sport zatím provozuje 2 roky.
I toto cvičení se mi zalíbilo, neboť skvěle kombinuje vytrvalostní sporty, posilování a i nějaké ty sestavy Usmívající se. Rozhodně jej ale nepovažujte za obyčejné "chození" a nezapomeňte si ručník jako já - opravdu se zapotíte!
Myslím, že pro lidi, kteří chtějí (třeba po delší době) začít sportovat, ale spíše redukovat tuky, než se jen "protahovat", je K2 Hiking skvělým začátkem!

A co si vzít s sebou? Pohodlné oblečení a boty, RUČNÍK a pití (ale ne obyčejné 1,5 l PETky, které se nevejdou do držadel). Cena jedné lekce stojí ve Studiu J&A 120 Kč, 105 Kč se studentskou slevou, ale nejvíce se vyplatí momentální akce - 10 lekcí za 990 Kč!