Divergence / Divergent

13. května 2014 v 0:02 | LadaCroft |  Sci-fi, fantasy
Zdroj: Shepherd Project Ministries: Divergent - Movie Quotes[Obrázek]. Dostupné z: <http://shepherdproject.com/divergent-movie-quotes/>

Včera jsem zkoumala, kdy dávaj v kině nové X-meny a místo toho jsem tam objevila sci-fi Divergence / Divergent. Ihned jsem zalarmovala kamarády a ve výsledku se na téhle hurá akci objevilo 6 lidí.


Snímek Divergence je stvořen na motivy stejnojmenného bestselleru od Veronicy Ruth. V letošním roce (2014) se s ním popral režisér Neil Burger, který režíroval například také film Všemocný s Bradleym Cooperem v hlavní roli.

Film pojednává o světě, který je rozdělen do pěti frakcí - Mírumilovnost (Amity), Sečtělost (Erudite), Upřímnost (Candor), Neohroženost (Dauntless) a Odevzdanost (Abnegation). Z poslední z frakcí pochází také Beatrice Priorová (Shailene Woodley), která se se svým bratrem Calebem chystá na test, který má potvrdit (či vyvrátit), že mladí lidé disponují vlastnostmi, které se hodí právě pro jejich frakci. Testovaní si poté ale i navzdory výsledkům testu mohou vybrat frakci, jakou chtěji. Jakmile do ní ale vstoupí, není cesty zpět1. (Více se o jednotlivých frakcích dozvíte zde.)

Jak už z názvu vyplývá, u Beatrice se ukáže, že je divergentní, což znamená, že má předpoklady pro více frakcí. Tato vlastnost je přísně nežádoucí - vůdci se totiž bojí, že tito lidé jsou jen těžce ovladatelní. Vedoucí Beatriciina testu nové objevení neprozradí a díky tomu se může Beatrice rozhodnout pro Neohrožené (začne si říkat Tris) a začít tak s krutným, náročným výcvikem. Frakce Neohroženosti totiž vycvičuje vojáky, kteří mají celý systém chránit.


Můj názor:
Ačkoliv bych mohla napsat více, rozhodla jsem se nespoilerovat - film totiž rozhodně stojí za zhlédnutí. Fanoušci zvláštních efektů a animací si sice na své nepřijdou, ale rozhodně tím film nestrádá na kvalitě. Osobně bych námět vložila někam mezi Elysium a Hunger Games. Také přidávám plusové body za méně známé herce, tedy až na Kate Winslet, která mi do role panovačné mrchy prahnoucí po moci opravdu zapadla a bylo příjemné ji sledovat i jako záporačku. Navíc pokud si užíváte, jak se holky (ale i holky s kluky) mydlí hlava nehlava, lezou po barácích či skáčou z jedoucího vlaku, přijdete si na své. Také jsou zde sem tam i dobré hlášky, vloženy do těch nejvyhrocenějších situací.
Dobrá, to, že mají jednotlivé frakce své barvičky a URČITĚ by vás odhalili ihned, jak byste natáhli jiné hadry, mi připadá trochu naivní a infantilní. K tomu musím uznat, že film je dlouhý (139 minut), což by ani tak nevadilo, kdybych stále jen nečekala, až to utnou (pokračování příště) a budu vytočená. Spoiler alert - film je dokončen, ale místo pro rozvinutí tam zůstalo - jak po dalším zkoumání zjišťuji, jedná se o trilogii a navazujícím dílem není Konvergence, jak bych jako správný matematik očekávala Usmívající se, nýbrž Insurgent (v českém překladu Rezistence) a finálem bude Allegiant (Aliance). Poslední díl bude rozdělen na dva filmy2 (jen ať to nedopadne jako u Hobita!).

Hodnotím tedy hezkými 78 % (csfd zatím 71 %), vy vyražte do kina, ale buďme realističtí - stahujte! Na závěr připojuji komentář mého neromantického (promiň Mlčící ) kamaráda Štěpána: "Kdyby to místama nebylo tak sladký, byl by to super film…"


Pro lidi, které se mi nepodařilo přemluvit ke zkouknutí připojuji trailer.

Zdroj: YouTube: DIVERGENT - Trailer - Official [HD] - 2014[Video]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=sutgWjz10sM


1 Asi jako u 2. pilíře důchodového systému v ČR Mlčící
2 Edna.cz: divergent. [online]. [cit. 2014-05-12]. Dostupné z: <http://www.edna.cz/divergent/>

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama