Květen 2014

Perfect World - utopie nebo možná realita?

29. května 2014 v 17:33 | LadaCroft |  na jídlo či posezení
Jednou na mě na facebooku vyskočil článek o nové speciální kavárně v Plzni. Adresu jsem si uložila do poznámek a těšila se, jak tam brzy s někým vyrazím. A pondělní oslava: "Hurá, zkouška z prográmka úspěšně za námi a už tu blbost nikdy nemusím ani vidět!" ve spojení se slunným počasím vybízela k návštěvě speciální kavárny/čajovny.

Kavárna Perfect World se vyskytuje v Plzni v Pařížské ulici (pár kroků od náměstí Republiky) a upřímně ji je lehké přehlédnout. Uvnitř najdete malou místnost, to ale neznamená, že tu nebudete mít soukromí! Hned u vchodu se můžete přezout do domácích papučí a posadit se třeba na gaučík. Na jedné stěně najdete vypsaná přání (můžete tam přidat i to své), na další zase uvidíte fotky malých černoušků z Afriky (kavárna podporuje projekt Andělé Afriky) a vzhlédnete-li vzhůru, uvidíte kytaru Usmívající se. Ale v čem, že je tedy kavárnička tak speciální? Nejen, že pokrm či nápoj si tu můžete sami připravit (nakrájet si ovoce na fondue, nebo třeba umlít kávu), hlavní netradičnost tkví v tom, že za všechen servis ZAPLATÍTE POUZE TOLIK, KOLIK CHCETE!

Zdroj: Mapy Google: Perfect World [Výstřižek]. Dostupné z: http://www.perfect-world.cz/kavarna/kontakt-na-kavarnu-plzen.php

Zdroj: Perfect World: Galerie Místa se srdcem [Foto]. Dostupné z: http://www.perfect-world.cz/kavarna/galerie.php

Zdroj: vlastní


Kavárna vznikla v březnu v roce 2014, je tedy prakticky ještě v plenkách. Už o ní ale vyšlo několik článků - odkazy na ně najdete na oficiálních stránkách. Není divu - krom zvláštního chodu kavárny je totiž tento podnik určený pro dobrou věc! Část peněz, které zde necháme za návštěvu jde na projekt Andělé Afriky, přispět můžeme také na děti z dětského domova DOMINO v Plzni. Více se dozvíte v tomto videu.

Zdroj: YouTube: Plzeňská kavárna Místo se srdcem [Video]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=b0L-efuzd4Q

V menu najdete různé druhy kávy, čajů, čerstvé mléko, vodu ze studánky, v létě je v nabídce také například mátová limonáda. Ochutnat ale můžete i sójové mléko či kvalitní víno. Zakousnout můžete nějaké slané dobroty, sendvič, domácí sušenky, či si vyberete z velké nabídky domácích dortů a koláčů.
V tomto podniku ale máte možnost účastnit se i speciálních událostí. Každý den jsou zde různé akce. Například promítání filmů, hraní deskových her, či cizojazyčné konverzace. Aktuální seznam najdete vždy na oficiálních stránkách.
Otevírací doba je od pondělí do pátku od 10 do 21 hodin, o víkendech od 15 do 21.Má zkušenost:
S Jančou jsme se sem vydaly v pondělí 26. 5. 2014. Vzhledem k počasí jsme se osvěžily ledovým čajem (Babiččinou zahrádkou), ale nakonec jsme neodolaly a objednaly si ještě čokoládové fondue s ovocem.
Obsluha byla velmi milá, nabídla nám, zda si občerstvení chceme připravit samy, pustila nám LPčko a zodpověděla některé mé otravné otázky Usmívající se. Můj zážitek umocnilo také to, že jsem zde naprostou náhodou narazila na kamaráda Rudu, kterého znám akorát z FB a naživo jsme se tedy viděli poprvé. Také se mi líbí, že kavárna zde má různé hračky pro děti, stolní hry, ale také spoustu knih. Klidně si můžete výměnou za jinou některou knížku vzít domů.

Zdroj: vlastní

Pokud hledáte klidné místo, kde mají lidé srdce, určitě se stavte v Perfect Worldu. Já se sem určitě brzy podívám a vemu s sebou nějaké společenské hry a staré knihy Usmívající se.

Pan Skleróza - praktické pomůcky pro seniory

26. května 2014 v 16:32 | LadaCroft |  na nákupy
Zdroj: Praktické pomůcky pro seniory - Pan Skleróza [Výstřižek]. Dostupné z: <http://www.panskleroza.cz/>

V Plzni jsem už poněkolikáté míjela krámek se zajímavým (a hlavně příhodným) názvem Pan Skleróza. Dnes jsem neodolala a šla se podívat dovnitř.


V dnešní době se senioři a jejich potřeby odsouvají na druhou kolej, rodina utrácí peníze raději za děti. Jenže právě lidé v postproduktivním věku by měli mít naši pozornost - se stářím se zhoršuje nejen zdraví a zrak, ale i jemná motorika. Hlavně tyto důvody byly pro majitelku Martinu Herianovou podnětem k otevření obchůdku Pan Skleróza.

Zdroj: vlastní

"Prodejnu jsme otevírali před třemi roky," informuje majitelka a zakladatelka obchodu, Martina Herianová. Podnik se od svého vzniku stihl už jednou přestěhovat - z Poděbradovy ulice na frekventovanější Němejcovu 5 (sem se dostanete hned několika autobusy a blízko je i nádraží Jižní předměstí - všechny spoje naleznete na oficiálních stránkách). Otevírací doba je od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin, o víkendu je zavřeno. Krámek je hezky uspořádaný do různých sekcí a přizpůsobený klientele - na vše dobře dosáhnete a jsou zde velké cenovky. Krom toho máte možnost nakoupit i přes přehledný e-shop a zboží si v obchodě zdarma vyzvednout, popřípadě nechat poslat. Na facebooku se také dozvíte o akcích a novinkách.

Zdroj: Mapy Google: Praktické pomůcky pro seniory - Pan Skleróza [Výstřižek]. Dostupné z: <http://www.panskleroza.cz/co-vas-prekvapi-v-nasi-prodejne.html>


A co tu vlastně najdete?
Obchůdek nabízí hlavně kvalitní věci - koupíte zde například nákupní tašky na kolečkách z Německa (které si můžete zakoupit či nechat vytvořit na objednávku také na této adrese). Dále jsou zde věci určené na sport a na relaxaci - přes jízdní kolo se sníženým rámem (lze na něj tak lépe nasedat) až po masážní pomůcky. Naleznete tu také bezpečnostní artikly, třeba chytré "nesmeky", které zabraňují uklouznutí - neocenitelná vychytávka zvlášť v zimních měsících, madla a protiskluzové podložky do vany, hole (i teleskopické), ale navíc třeba i osobní alarm.
Nepostradatelnými nástroji se také stanou různé podavače, pomůcky do kuchyně, velké kalkulačky, ovladače, či lupy.
Krámek ale disponuje i zbožím pro zábavu, například křížovkami, DVDčky a CDčky s dechovkou, nebo třeba vlastními stolními hrami v trochu nadprůměrných velikostech, které šetří váš zrak.
Co mě ale pobavilo byl takový malý výlet do minulosti - typické papuče a samozřejmě nesmí chybět ani zmijovky a rádiovky - inu, některé věci prostě nestárnou.
Na další zboží se určitě podívejte na webové stránky!

Zdroje: vlastní


Má zkušenost:
Přiznám se, že jsem zde zatím nic nekoupila, ale jelikož bude mít babička brzy narozeniny, tento obchod bude určitě jasná volba.

A co vy? Chcete udělat radost postaršímu členu rodiny? Hledáte praktický dárek? Nebo snad jen pobavit kolegu, který přechází do seniorského věku?
V tom případě je Pan Skleróza pro Vás ten pravý!

Proč psát blog?

26. května 2014 v 14:12 | LadaCroft |  Blog
Po příchodu na VŠ se prý člověk změní. Má změna tkví hlavně v tom, že nemám dost času na psaní, které mám tak ráda a beru ho jako druh relaxu. Proto jsem si na konci dubna 2014 vytvořila tento blog jakožto protest. FAVka je celkem záhul, ale přece studování matematiky neznamená, že se vzdám svých koníčků. Popřípadě, že z toho, že se v sobotu místo šprtání dvojných integrálů proháním na motorce, budu mít výčitky svědomí!

Blog nemusí být jen na protest, může být svědkem našeho života (o kterém se prostřednictvím internetu dozví víc lidí, než bychom si kolikrát přáli). Rádi vaříte a vymýšlíte nové recepty? Máte rádi počítačové hry a chcete nějaké doporučit? Máte názory, které nikoho nezajímají? Pište blog! Nuže, to poslední není zrovna nejlepší důvod, protože se pak kvůli informacím na internetu prokousáváte tunou nesmyslů, ale to, že máte blog přeci ještě neznamená, že ho nutně musí někdo číst. I tak ale rozhodně pozor na to, jaké informace na něm sdílíte.

X-Men: Budoucí minulost

24. května 2014 v 10:18 | LadaCroft |  Sci-fi, fantasy
Zdroj: Fandíme Filmu: X-Men: Budoucí minulost - Tři nové upoutávky [Obrázek]. Dostupné z: <http://fandimefilmu.cz/clanek/4453-x_men_budouci_minulost_tri_nove_upoutavky>Jelikož s Tomem celkem můžeme filmy o lidech s nadpřirozenými schopnostmi (mutantech) a plešatým týpkovi v kolečkovém křesle, nemohli jsme si nechat ujít ani premiéru X-men: Budoucí minulost.


Snímek X-men: Budoucí minulost (X-men: Days of Future Past) režíroval Bryan Singer, který měl pod palcem většinu snímků o skupině Dr. Xaviera. Uvidíte zde hlavní hrdiny z, tuším, čtvrtého pokračování o mutantech - X-men: První třída. Film má možná trochu nepříjemných 132 minut1.

Kdy se film odehrává, jsem pořádně nevykoukala, ale vypadá to na 50 let po atentátu na Kennedyho, tudíž by to bylo 2013. Ve světě vypukla válka mezi lidmi a mutanty, ale na válečné frontě nejsou lidé, kteří by své síly s mutanty mohli rovnat jen těžko, nýbrž vraždící dokonalé stroje - Sentinelové. Ti byli masově vytvořeni pomocí mutantského genu - X-genu, který lidé získali díky pochybení Mystique (Jennifer Lawrence). A jelikož jsou nyní Sentinelové v převaze, musí být Wolverine (Hugh Jackman) poslán zpátky do minulosti. (Proč padla volba zrovna na tohoto nezodpovědného drápajícího doutníkohuliče, se dozvíte ve filmu.) Zde má s pomocí mladého Charlese Xaviera (James McAvoy) a mladého Magneta (Michael Fassbender) zabránit Bolivaru Truskovi (vědci) týrat mutanty a rozlousknout tajemství odlišnosti mutanta od normálního člověka.

Můj názor:
S Tomíkem jsme do kina přijeli asi o 15 minut pozdě, ale rozhodně jsme o nic nepřišli. Film totiž není nijak komplikovaný a upřímně mi přijde dost nudný, hlavně oproti snímku X-men: První třída. Zprvu to vypadá, jakoby scénáristé zapomněli, co se stalo v původních dílech (ono je to také dost možné, když skoro každý díl psal někdo jiný). Když si později trochu zlepší reputaci, je zase technika navzdory době poněkud příliš "vymakaná". Hlavně konec je víc než praštěný, ačkoliv si díky tomu scénáristi otevřeli možnost dalšího dílu, především s Mystique, které - jak fanoušci ví - bylo v minulém díle aplikováno sérum na definitivní potlačení schopností. Jinak je samozřejmě hezké pozorovat mladou Jennifer Lawrence, zvlášť když předvádí různé chvaty (to ocení určitě hlavně pánové), na druhou stranu to ale celý film nezachrání.
Přesto se mi ale líbilo naznačené připodobnění Bolívara Truska k Mengelemu a samozřejmě tu byly i nějaké vtipné momenty. Také na speciálních efektech si zlepšíte náladu.


Film tedy doporučuji hlavně lidem, co sérii X-men znají a viděli film X-men: První třída. Můj názor se s csfd poněkud rozchází, dávám tak 67 % (na csfd je 87 %). I přítel říkal 60-70 %.

Zde je trailer:
Zdroj: YouTube: X-Men: Budoucí minulost (X-Men: Days of Future Past) - oficiální český HD trailer [Video]. Dostupné z: <https://www.youtube.com/watch?v=sKQnzUp6GKA>


Povídka - Narozeninové překvapení

19. května 2014 v 10:41 | LadaCroft |  Má tvorba
"Miláčku, je mi líto, ale ta tvoje oslava tenhle víkend určitě neklapne. Marek s Gábinou jsou někde na chatě, dvojčata s Patrikem taky nemaj čas, protože pomáhaj tátovi na hotelu, a ostatní ani nemůžu sehnat," sdělil mi přítel do telefonu smutnou zprávu, že výročí mého narození nikoho nezajímá. "Hlavně nebuď smutná, ano? Zkusím to vymyslet na příští víkend a v pátek si spolu uděláme hezkej večer v jednom hotýlku." "Dobře, děkuju." Nu co, dvacet tři přeci nejsou žádné kulatiny a je jedno, kdy se slaví. Hlavně, že se slaví.

Restaurace Česká hospůdka

19. května 2014 v 9:45 | LadaCroft |  na jídlo či posezení
Stále má top restaurace v Mariánských Lázních!

Zdroj: Česká hospůdka Mariánské Lázně: Fotogalerie [Foto]. Dostupné z: <http://www.ceskahospudkaml.cz/fotogalerie.html>

Divergence / Divergent

13. května 2014 v 0:02 | LadaCroft |  Sci-fi, fantasy
Zdroj: Shepherd Project Ministries: Divergent - Movie Quotes[Obrázek]. Dostupné z: <http://shepherdproject.com/divergent-movie-quotes/>

Včera jsem zkoumala, kdy dávaj v kině nové X-meny a místo toho jsem tam objevila sci-fi Divergence / Divergent. Ihned jsem zalarmovala kamarády a ve výsledku se na téhle hurá akci objevilo 6 lidí.


Snímek Divergence je stvořen na motivy stejnojmenného bestselleru od Veronicy Ruth. V letošním roce (2014) se s ním popral režisér Neil Burger, který režíroval například také film Všemocný s Bradleym Cooperem v hlavní roli.

Film pojednává o světě, který je rozdělen do pěti frakcí - Mírumilovnost (Amity), Sečtělost (Erudite), Upřímnost (Candor), Neohroženost (Dauntless) a Odevzdanost (Abnegation). Z poslední z frakcí pochází také Beatrice Priorová (Shailene Woodley), která se se svým bratrem Calebem chystá na test, který má potvrdit (či vyvrátit), že mladí lidé disponují vlastnostmi, které se hodí právě pro jejich frakci. Testovaní si poté ale i navzdory výsledkům testu mohou vybrat frakci, jakou chtěji. Jakmile do ní ale vstoupí, není cesty zpět1. (Více se o jednotlivých frakcích dozvíte zde.)

Jak už z názvu vyplývá, u Beatrice se ukáže, že je divergentní, což znamená, že má předpoklady pro více frakcí. Tato vlastnost je přísně nežádoucí - vůdci se totiž bojí, že tito lidé jsou jen těžce ovladatelní. Vedoucí Beatriciina testu nové objevení neprozradí a díky tomu se může Beatrice rozhodnout pro Neohrožené (začne si říkat Tris) a začít tak s krutným, náročným výcvikem. Frakce Neohroženosti totiž vycvičuje vojáky, kteří mají celý systém chránit.


Můj názor:
Ačkoliv bych mohla napsat více, rozhodla jsem se nespoilerovat - film totiž rozhodně stojí za zhlédnutí. Fanoušci zvláštních efektů a animací si sice na své nepřijdou, ale rozhodně tím film nestrádá na kvalitě. Osobně bych námět vložila někam mezi Elysium a Hunger Games. Také přidávám plusové body za méně známé herce, tedy až na Kate Winslet, která mi do role panovačné mrchy prahnoucí po moci opravdu zapadla a bylo příjemné ji sledovat i jako záporačku. Navíc pokud si užíváte, jak se holky (ale i holky s kluky) mydlí hlava nehlava, lezou po barácích či skáčou z jedoucího vlaku, přijdete si na své. Také jsou zde sem tam i dobré hlášky, vloženy do těch nejvyhrocenějších situací.
Dobrá, to, že mají jednotlivé frakce své barvičky a URČITĚ by vás odhalili ihned, jak byste natáhli jiné hadry, mi připadá trochu naivní a infantilní. K tomu musím uznat, že film je dlouhý (139 minut), což by ani tak nevadilo, kdybych stále jen nečekala, až to utnou (pokračování příště) a budu vytočená. Spoiler alert - film je dokončen, ale místo pro rozvinutí tam zůstalo - jak po dalším zkoumání zjišťuji, jedná se o trilogii a navazujícím dílem není Konvergence, jak bych jako správný matematik očekávala Usmívající se, nýbrž Insurgent (v českém překladu Rezistence) a finálem bude Allegiant (Aliance). Poslední díl bude rozdělen na dva filmy2 (jen ať to nedopadne jako u Hobita!).

Hodnotím tedy hezkými 78 % (csfd zatím 71 %), vy vyražte do kina, ale buďme realističtí - stahujte! Na závěr připojuji komentář mého neromantického (promiň Mlčící ) kamaráda Štěpána: "Kdyby to místama nebylo tak sladký, byl by to super film…"


Pro lidi, které se mi nepodařilo přemluvit ke zkouknutí připojuji trailer.

Zdroj: YouTube: DIVERGENT - Trailer - Official [HD] - 2014[Video]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=sutgWjz10sM


Ať žijí duchové - kostel sv. Jiří v Lukové

12. května 2014 v 6:39 | LadaCroft |  do přírody
Zdroj: Vlastní

S přítelem jsme pobyli dvě noci ve Žluticích, a přesto, že počasí nám moc nepřálo, vyjeli jsme si na radu Tomova kamaráda do Lukové, podívat se na duchy.

Zdroj: Mapy.cz: Luková - Kostel sv.Jiří (Kostel)[Výstřižek]. Dostupné z: <http://mapy.cz/#!x=13.163826&y=50.016603&z=13&t=s&d=base_1891590_1>


V obci Luková (poblíž Manětína) stojí už od roku 1352 kostel svatého Jiří. Tento kostel je dost rozpadlý, i ve střeše je pár děr a není divu - kostel totiž v 17. století vyhořel a i přes opravu už od roku 1968 chátrá (jak nám sdělil pan Petr Koukl). Tehdy se zde konal pohřeb, při kterém nešťastnou náhodou spadl na jednu z lavic obraz. Nikomu se naštěstí nic nestalo, ale klasické mše se zde od té doby nekonají. Na opravu kostela bohužel nejsou finanční prostředky, a to byl podnět pro Jakuba Hadravu1, studenta oboru Sochařství Fakulty umění a designu na ZČU. Jakub si jako téma bakalářské práce (se jménem "Má mysl") v roce 2012 vybral nejen zhmotnění duchů, ale hlavně také pomoc historickému bohatství.


Zdroj: Vlastní

S pomocí svých přátel zde vytvořil 32 soch duchů ze sádry, prostěradel, záclon a vody. Některé sochy stojí, jiné sedí a v popředí je i strašidelný páreček Usmívající se. K tomu jsou dvě sochy nastříkané fosforeskujícím sprejem, takže v noci svítí.
Toto dílo je jedním ze čtyř dalších snah o záchranu kostelů - v rámci Plzeň 2015 totiž vznikl projekt Zaniklé a ohrožené kostely.


Zdroj: Vlastní


Má zkušenost:
Cesta musím uznat nic moc (sama jsem řídila a kombinace lesní cesty s obouchanou Fábií, mě moc nenadchla), neboť jsme si ji zkrátili přes blízký Domašín. Když přijedete ke kostelu, najdete na vratech telefonní číslo, na které zavoláte. Pan Koukl nám sdělil, že je do pěti minut tam, a také byl. Ukázal nám kostel, řekl nám něco o jeho historii, o projektu na záchranu kostela i o dalších plánech. Nezapomněl přidat historku o noční návštěvě dětského tábora. Prý do kostela zamknul manželku navlečenou do prostěradel, která poté děti JEMNĚ strašila houkáním a pohybováním. Pro ni samotnou prý ale posezení 20 minut ve studeném, tmavém kostelu nebyl žádný med - nedivím se Nerozhodný.
Petr Koukl nám také pověděl o statistikách návštěvnosti, přibližné cifře vybraných peněz i o vesničce samotné. Člověk by nečekal, kolik lidí duchové do takového - promiňte mi ten výraz - vidlákova nalákají. O tom svědčilo i to, že nás při našem odchodu vystřídal další pár.

Proto i vy neváhejte zavítat za duchy a přispět na záchranu jejich domova!

Více se o kostele i o vesnici dozvíte zde.


Bungalovy Harmonie - Žlutice

11. května 2014 v 0:26 | LadaCroft |  do přírody
Zdroj: vlastní

Předevčírem jsem už podruhé s přítelem navštívila bungalovy Harmonie ve Žluticích (první návštěva proběhla 19. - 21. 7. 2013). Bydlení je to moc hezké, ačkoliv musím uznat, že hodně drahé - za jednu noc si totiž účtují celých 1 800 Kč!

Penzion se nachází na samém okraji Žlutic (okres Karlovy Vary - Žlutice, Žižkov 540). Bungalov disponuje ložnicí s manželskou postelí, obývákem s přistýlkou a terasou. V obýváku je rozkládací gauč, přistýlka, kuchyňka a krb (včetně dřeva). V kuchyňce najdete ledničku, dvě plotny a nádobí. K tomu tu není mikrovlnka a pouze jeden velký hrnec. Jinak je tu jedna obří a druhá menší pánev, talíře, příbory i mísa. Hrnky jsou malinké, což by nevadilo, kdyby tu byla konev. Utěrky, mycí prostředek a pro případ i kořenky s pepřem a solí tu jsou.

Doporučení: dovézt menší hrnec, konev na čaj, škrabku a houbičku na nádobí. Také si na recepci řekněte o kabel na připojení k internetu! Wifi v bungalovech chytíte jen těžko.

Zdroj: Mapy.cz: Žlutice penzion Harmonie [Výstřižek]. Dostupné z: http://mapy.cz/#!x=13.165342&y=50.089628&z=13&t=s&q=%25C5%25BElutice%2520penzion%2520harmonie
&qp=13.060636_50.052666_13.279259_50.133252_11&d=firm_2135928_1


Zdroj: Vlastní

Ubytovat se ale můžete i v penzionu (ubytování je levnější). Ačkoliv jsme tyto služby nevyužili, je zde také restaurace, virtuální bowling, squash, ping pong a střelecký či golfový trenažer. Venku je pro děti pískoviště a hřiště. Penzion dále nabízí možnost uspořádat svatbu či kongresy a semináře.


Má zkušenost:
Věřím, že sem jezdí dost cizinců (hlavně z Německa). Nás sem ale táhne hlavně ten klid + fakt, že tu má Tom přátele. V obou případech jsme sem jeli jen na dvě noci. A co ve Žluticích naleznete? V tomto městě objevíte například Střední lesnickou školu Žlutice. Na náměstí je Sloup Nejsvětější Trojice z roku 1704. Najíst se můžete v několika restauracích, například v penzionu Nad Hradbami (ačkoliv mohu říct, že zkušenost tam nemám nejlepší). K nákupům můžete použít samoobsluhu Jip či některou z večerek. Také upozorňuji, že centrum města je obetkané samými jednosměrkami.

První termín bylo léto, tedy pařák. Kupodivu se tu zrovna 19. 7. 2013 konal metalový festival v Atc Autokempu Žlutice. Tento areál už nefunguje jako kemp, ale je zde velké atrium, kde se koná například Žlutické divadelní léto1 (letos v termínu 30. - 1. 6. 2014).

Je zde také zřícenina hradu Nevděk, po níž je pojmenován i vrch, na kterém hrad stál. S Tomem jsme šli vrch, kde se nachází dřevěný kříž a pozůstatky studny, pořádně prozkoumat. Cesta, musím uznat, nic moc. Jelikož ale bylo krásně, po zdolání vrcholu jsme se rozhodli ještě projít a narazili na opravdu pozoruhodnou věc a to Stezku sovy Rozárky. Jedná se o 3 km dlouhou naučnou stezku pro děti. "Naučná stezka určená především dětem vznikla v roce 2011 na Karlovarsku. Stezka spojuje město Žlutice se zážitkovou farmou Babiččin dvoreček v Kobylé. Její součástí je 10 naučných tabulí s úkoly pro děti," píše webová stránka Jeďte s dětmi2. Jelikož jsme celou stezku neprošli, připojuji bohužel jen jednu fotku, viz níže.


Podruhé nám počasí moc nesvědčilo, takže jsme krom večerních posezení s pivem na terase vylezli z pelechu akorát na návštěvu duchů v Lukové, o kterých se nám zmínil Tomův kamarád. Článek o tomto zajímavém způsobu záchrany našeho historického bohatství najdete zde.


Krátký výlet tedy doporučuji, klidně i pro rodiny s dětmi a se psem (příplatek za psa stojí 100 Kč/noc).Nedotknutelní

10. května 2014 v 21:33 | LadaCroft |  Komedie, rodinné, sportovní, taneční
Zdroj: Fandíme Filmu: asset_Nedotknutelni_titulka.jpg. In: [online]. [cit. 2014-05-10]. Dostupné z: <http://fandimefilmu.cz/gal/Filmy/Nedotknutelni/asset_Nedotknutelni_titulka.jpg>


Jeden z nejlepších filmů, o kterém se (alespoň mezi mými známými) tolik nemluví, jsou Nedotknutelní (Intouchables). Je to francouzský film (inspirován příběhem, který se skutečně stal) z roku 2011, režii i scénář si pod svá křídla vzali mně neznámí Olivier Nakache, Eric Toledano1.


Příběh vypráví o bohatém kvadruplegikovi (člověk úplně či částečně ochrnutý na všechny končetiny včetně trupu2) Phillippeovi (François Cluzet), který hledá opatrovníka. Nejnáročnější ale není práce, nýbrž Phillipeova nevrlost a nechuť k životu, s kterou musí asistent strávit celý den. Na pohovoru se ale objeví energický Driss (Omar Sy), ve kterém znuděný boháč vycítí výzvu.
Drissův elán a černý (občas velmi nemístný) humor projasní Phillippeův fádní svět. Ne pro něj totiž není odpověď. Oba dokonce zjistí, že se toho od sebe mohou spoustu naučit.

Můj názor:
Tomuto filmu se nebojím dát 95 %. Na csfd se momentálně v žebříčkách vyskytuje se svými 91 % na krásné 9. příčce. Nyní spoiler alert: Ten vtip, že "kdo se nehejbe, nemlsá," mě doopravdy odrovnal!

1 Česko-Slovenská filmová databáze: Nedotknutelní / Intouchables (2011). In: [online]. [cit. 2014-05-10]. Dostupné z: <http://www.csfd.cz/film/306731-nedotknutelni/>


2 Kvadruplegie. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2014-05-10]. Dostupné z: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Kvadruplegie>

Motorkář a policista

6. května 2014 v 23:37 | LadaCroft |  Videa
Starší, ale nestárnoucí. Netřeba komentářMlčící


YouTube: Moto biker gives high five instead of stopping [Video]. Dostupné z: <https://www.youtube.com/watch?v=1xVIxxmJTWU>

Koupání psů

5. května 2014 v 14:15 | LadaCroft |  Zvířata
Zde je povedená kompilace koupání pejsků. Někteří koupel milují, jiní se radši schovají či bojují, další jsou smířeni se svým osudem jako buldok na 2:25.


Zdroj: YouTube: Dogs just don't want to bath - Funny dog bathing compilation [Video]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=V4LnorVVxfw

Provinilí pejsci

5. května 2014 v 14:06 | LadaCroft |  Zvířata
Nechápu, lidi, kteří říkají, že zvířata (zvlášť, pokud jde o pejsky), mají jen zvířecí pudy, nikoliv rozum. Zde je kompilace provinilých pejsků. Můžete vidět, jak se pánovi nedokážou podívat do očí, jak prosí o odpuštění, dělají mrtvého brouka, nebo se dokonce přiznají, přestože mohla vina padnout na jejich čtyřnohého parťáka.


Zdroj: YouTube: Guilty Dogs - Supercut Compilation 2013! [Video]. Dostupné z: <https://www.youtube.com/watch?v=mP6O1V2I9_k>

Teplický park - Zámecká zahrada

5. května 2014 v 10:29 | LadaCroft |  do přírody
Na konci října 2012 (tuším, že to bylo přímo na svátek 28. 10. 2012), jsem se byla s kamarádem podívat do jeho rodného města Teplice. A jelikož den je krátký a díky obědu a předchozí návštěvě prasátek, se mi čas coby turistce zkrátil ještě víc, nestihli jsme toho tolik, kolik jsme chtěli. Co se nám ale stihnout povedlo, byla procházka Zámeckou zahradou Teplice, která je více než 400 let stará! A já se sem po třech letech opět vrátila, tentokrát s přítelem.

Zathura: Vesmírné dobrodružství

5. května 2014 v 10:14 | LadaCroft |  Komedie, rodinné, sportovní, taneční
Když už peču, pustím si k tomu televizi. V sobotu dávali na Nově film Zathura: Vesmíré dobrodružství (Zathura: A Space Adventure).

Zdroj: HDmag.cz: Zathura: Vesmírné dobrodružství (Blu-ray) [Obrázek]. Dostupné z: <http://hdmag.cz/film/zathura-vesmirne-dobrodruzstvi-blu-ray>

Snímek je z roku 2005 na motivy knihy Zathura (Chris Van Allsburg), zrežírován Jonem Favreauem. V hlavních rolích uvidíte dva mladé bratry Dannyho (Jonah Bobo - Bláznivá, zatracená láska) a Waltera (Josh Hutcherson - nyní znáte jistě z Hunger Games), jejich starší sestru (Kristen Steward - Sága Twilight) a jejich otce (Tim Robbins - Vykoupení z věznice Shawshank), který na ně věčně nemá čas.1

Děti si rodiče přehazují ze strany na stranu a trpí tím hlavně starší Walter, který tuto skutečnost dává za vinu svému mladšímu bratrovi. Díky tomu, že se pořád perou, se také stane nehoda a otcovy materiály jsou polité barvou. Ten tedy musí okamžitě odjet a chlapce dává na starost starší sestře. Ti se v záchvatu nudy vrhnou do hry Zathura, kterou objeví ve sklepě. Zathura ale není jen tak obyčejná deskovka, nýbrž kouzelná hra, která přenese bratry i celý dům do vesmíru. Kluci tak musí čelit těžkým úkolům (například útoku rozbitého robota, či útoku nebezpečných krvežíznivých ještěrů Zorgonů). Co jim ke hře rozhodně nepomáhá, je také vlastní hašteření a sváry.

Zda se chlapcům podaří hru dohrát, to už vám kvůli spoilerům nepovím. Zato mohu film přirovnat ke známějšímu Jumanji (jak později zjišťuji - kniha je od stejného autora!), kde září oblíbený herec Robin Williams, ale i příběh a úkoly mají větší fantazii. Na druhou stranu navzdory tomu, že byla hra Zathura adresována jen na téma vesmír, nejedná se o nic podprůměrného. Sice odporuje veškerým fyzikálním zákonům, ale budiž. Také vztah bratrů je zde zachycen dost věrohodně (sama mám bráchu a ještě si pamatuju, jak mě v mých dětských letech trápil či odbýval).

Zkrátka a dobře se jedná o průměrný film - na filmový večer nic moc, ale k jiné manuální činnosti ujde. Dávám 60 % (na csfd má 57 %).
A.I. Umělá inteligence

5. května 2014 v 9:59 | LadaCroft |  Sci-fi, fantasy
Jelikož jsem potřebovala do školy počítat nějaké příklady z matematiky, ale nerada tyto úkony dělám v tichu (ačkoliv spíše jen tyto úkony nerada dělám), pustila jsem si televizi. A jelikož tam dávali s prominutím prd, nechala jsem aparát běžet na programu Nova Cinema, kde dávali A.I. Umělá inteligence (Artificial Intelligence: AI). Je mi líto, že toto musím konstatovat, ale to vám tedy byla blbost!

Zdroj: DVD filmy, Blu-Ray filmy, 3D filmy: A.I. Umělá inteligence PREMIUM COLLECTION (DVD) [Foto]. Dostupné z: <http://www.filmarena.cz/dvd-ai-umela-inteligence-premium-collection>

Film je na motivypovídky Superhračky vydrží celé1 léto od Briana Wilsona Aldisseztvárněn Stevenem Spilbergem. Objevují se zde herci jako především dětská hvězda Haley Joel Osment (můžete znát například z Šestého smyslu či dramatu Pošli to dál), nebo Jude Law. Snímek je z roku 20012 a myslím, že je technicky velmi dobře zformován.

První polovina (možná méně, ale u filmu protkaného reklamami už tyhle věci těžko pozorujete) se zdála být dobrá. Přeci jenom je to film o naší budoucnosti, kde má každý svého robota, ať už jako sluhu, či jen hračku pro dítě. Dokonce jsou zde i sexuální roboti. Příběh je ale o stroji s jiným čelem. O robotu-dítěti, který má bezdětným párům nahradit potomka, kterého nemohou mít. Tento robot se jmenuje David a je naprogramován k lásce ke svým rodičům. Jako prototyp je adoptován rodinou, jejíž syn Martin je v umělém spánku.
Zpočátku má David s adaptací do rodiny problém. Matka Monika ho odmítá a má z něj strach. Posléze jí ale dojde, že je to jen chlapec a zahrne ho láskou a učením. David ji bezmezně miluje a dělá vše jen pro ni.

Ve filmu se mi líbí, jak příběh popisuje dětskou nevinnost mladého robota, který udělá, co mu nakážete (pokud je to pro maminku), ale snaží se sám přemýšlet. Zato nepřející člověk, je ten špatný, zvlášť pokud se jedná o závistivé dítě. I pokrytectví lidí, chodících se dívat na ničení "živých" robotů mi připomíná války Gladiátorů a v dnešní době praštěné reality show.

Nyní se přesunu do druhé poloviny, takže upozorňuji SPOILER ALERT:
Od místa ve filmu, kdy se David chce stát normálním klukem, aby se mohl vrátit domů, a hledá proto Modrou vílu (známou z Pinoccia), je film naprostá slátanina. Ani se mi nechce popisovat, jaké "dobrodružství" prožije, ale ve výsledku žije déle než 2000 let uvězněný v zamrzlém moři. (Jak moře zamrzlo? To mu nedošly baterky?) Nakonec ho zachrání zvláštní stvoření, pravděpodobně mimozemšťané, kteří místo okupace a asanace Země, nemají na práci nic lepšího, než plnit robotovi jeho dlouholeté přání. Krom toho má snímek nepříjemných 146 minut, takže doporučuji tak maximálně do autobusu, případně k dlouhé, velmi nudné činnosti.

Film bych ocenila tak 45% a tak vysoké číslo dávám asi hlavně proto, že jsem u toho stihla vypočítat tu optimalizaci do matematické analýzy.


Kavenu - pojďte si hrát

4. května 2014 v 21:42 | LadaCroft |  za zábavou
Objevila jsem v Plzni vážně neocenitelný podnik. Nebylo to nic těžkého - denně chodím okolo, protože je přímo v mé ulici. Řeč je o obchodě s deskovými hrami Kavenu.


Kavenu není jen klasický obchod - hry si tu můžete totiž také půjčit (zaplatíte vratnou kauci a cenu půjčovného dle doby půjčení). Ceny i seznam her najdete zde, ale konkrétnější přehled her je zde. To ale není vše - obchod je totiž vybaven útulnou místností se stolky, takže si BEZPLATNĚ můžete přijít zahrát a případně si k tomu dát i nějaké občerstvení.

Zdroj obrázků: Facebook: KAVENU - deskové hry - půjčovna, obchůdek a klub [Foto]. Dostupné z: <https://www.facebook.com/Kavenu/photos_stream>

Adresa obchůdku je nově Husově 2727/10 (dříve Borská 5), boční vchod do budovy ČNB z uličky pro pěší mezi kostelem a budovou ČNB, dveře po levé straně. Otevírací doba je od úterý do pátku vždy od 17:00 do 21:00 hodin. Pokud se ale v tuto dobu v Plzni nezdržujete, nezoufejte. Po domluvě je možné si zarezervovat stůl i jindy, klidně i o víkendu v noci. Na oficiálních stránkách jsem se dokonce dozvěděla, že se zde dříve některé pondělky konala degustace whisky Usmívající se! Tato událost už ale bohužel není aktuální (alespoň ne pro veřejnost Mlčící), nicméně informaci ponechávám jako zajímavost. Co se obsluhy týče, tuším, že zde pracují čtyři chlapíci - 2 dokonce z osazenstva vyučujících na ZČU! Pokud tedy máte při matice hrůzu z pana Matase, může vás překvapit, jak se na vás od ucha k uchu směje od pultu a radí vám ohledně deskových her. Další je pan Vaněček, vyučující předmětů, týkajících se převážně počítačů a programování. Všichni vám poradí, doporučí a případně i vysvětlí pravidla hry.

Zdroj: Mapy.cz: Husova 2727/10 [online]. [cit. 2015-11-30]. Dostupné z: <http://mapy.cz/zakladni?vlastni-body>

Kavenu vám také pomůže sehnat hru. Máte doma deskovku, kterou nehrajete? Kavenu vám udělá nabídku! Hned u pultu objevíte různé hrací kostky, karty, či hlavolamy. Dále se můžete stát členy a získávat tak nejen informace, ale i výhody. Například budete mít půjčení každé desáté hry zdarma. Při frekventovanějším půjčování se vám zas vyplatí předplatné (bod 1.5). Vhodným dárkem může být nejen hra, ale i dárkový poukaz na výpůjčku. Nabídnout toho prostě tento podnik může hodně Usmívající se.

Aktualizace:
Jelikož jsem zvídavá (až drzá), při další návštěvě Kavenu jsem se zeptala, jak Kavenu vlastně vzniklo. "Rozhodli jsme se uspořádat festival deskových her. Navzdory tomu, že to byla lokální akce, ale přišlo přes 500 lidí!" vyjádřil se ke vzniku Kavenu již dříve zmíněný Petr Vaněček. Festival se konal v Nepomuku a to hlavně díky vřelosti distributorů her, které budoucí tým Kavenu požádal o vypůjčení deskovek. Díky této akci tak později nevzniklo jen Kavenu, ale také občanské sdružení GOADA, které pravidelně pořádá Festival - Goliáš a David. "V roce 2011 opustil festival Nepomuk a přemístil se do Osvračína, aby se mohla jeho prostřednictvím šířit deskoherní osvěta i v dalších částech republiky," hlásí oficiální stránky GOADY.1 Kavenu tak letos slaví už 7. narozeniny! V Borské ulici ale nesídlí už od svého vzniku. Původním sídlem byla Koperníkova ulice (na obrázku pod odstavcem lze vidět, jak to tam vypadalo), do nového místa přesídlilo až v listopadu roku 2011. A jak vůbec vznikl název? "Když si zahrajete třičtvrtě her, co tu máme, tak na to přijdete," odpověděl mi pan Vaněček. To bude asi na dlouho. Usmívající seZdroj obrázků: Facebook: KAVENU - deskové hry - půjčovna, obchůdek a klub [Foto]. Dostupné z: <https://www.facebook.com/Kavenu/photos_stream>

Má zkušenost:
Zatím jsem zde byla jen 4x a pouze 2x z toho si zahrát. Byli jsme tu s kamarády z vejšky a konkrétně jsme hráli Activity Gold Edition, Znáš mě?, Paranoia a Vládce Tokia. Hlavně tu poslední doporučuji - Drahoš ji přitáhl na doporučení zdejšího pracovníka, který nám okamžitě nabídl tykání. Nejprve to vypadalo, jako blbina s příšerama pro kluky, ale nakonec se hra ukázala být skvělá, člověk musí taktizovat. Přitom nám jedna hra zabrala asi 20 minut! Paranoia vypadá také slibně, ale je zdlouhavá na pochopení a koho by bavilo číst manuál déle, než hrát? Snad příště.

Abych to shrnula - vždy jsem byla se službami KAVENU spokojena Usmívající se!

O aktuálních událostech a akcích se dozvíte na kavenovském facebooku Mrkající!

Activity special

4. května 2014 v 21:32 | LadaCroft |  Hry
Zelená, zlatá, červená, modrá. Říká vám něco posloupnost těchto barev? Milovníkům zábavné rodinné hry Activity jistě ano. K zeleným Original, Gold edition s rčeními a příslovími a červenou verzí Děti (ačkoliv pro tu už jsem viděla i použití právě modré barvy - Junior) se přidala nová verze Activity Special - kromě předvádění pantomimou, vysvětlením bez použití kořene a kreslení zde najdete také předvádění zvukem!

Zdroj: vlastní fotka

Bohužel jen v tom se ale hra neliší. Osobně jsem zastáncem právě klasické verze (a Activity pro děti třeba po požití alkoholu) - mé očekávání tedy bylo, že jen na kartě přibydou další dvě políčka. Hra se ale zásadně mění. Na kartě máte 4 úkoly - jeden kdy si můžete vybrat, jakým způsobem jednotlivá slova předvedete, ale každé byste měli předvádět jiným způsobem. U dalších tří úkolů pak máte na výběr ze dvou možností, jak úkol předvést. Co se týče bodování, u každého úkolu je číslo, o jaký počet polí se máte posunout. Další obměna je ta, že na hracím poli není znázorněno, jaký typ předvádění vás čeká, nýbrž si vytáhnete kartičku a jedete všechny 4 úkoly - nejlépe popořadě.


Má zkušenost:
Activity jsem si vypůjčila v Kavenu (o tomto podniku si přečtete v rubrice Kam se podívat - za zábavou) a vzala je na akci s přáteli. Bylo nás pět, takže jsme soutěžili víceméně klasicky - muži versus dokonalejší pohlaví S vyplazeným jazykem. Co nás hned na začátek pobavilo, byl návod - podle něj má totiž začít nejznuděnější hráč Usmívající se. Těšili jsme se ale každopádně hlavně na nový typ úkonů - zvukem - a domluvili se, jak naznačit více slov a slovní druhy. Problém byl v tom, že kartičky se zvuky buď nepřicházely, nebo tam byly hovadiny. Martin se prořekl (určitě schválně Mlčící) a prozradil nám, že má na kartičce předvedení zvukem JAHODOVOU BUBLANINU. Další, co bych vytknula, bylo bodování. Jak mohli kluci získat za ŽÍŽALU pantomimou 6 bodů, zatímco já se s Eli za KOHOUTÍ ZÁPAS předvedený zvukem posunula jen o jedno políčko? I proto jsme nakonec hru upravili tak, že jsme se posouvali vždy o 5 polí. Také jsme jako vždy na pantomimu nechali dvě otočení přesýpacích hodin a stejně tak vítězství jsme nenechali zadarmo. Vždy po posunu do cíle dáme ještě jedno finální kolo, kdy oběti vybereme pojem z kartičky - tentokrát i způsob provedení. Zato na to dáváme dvojnásobek času. Tom ale svůj HUSÍ POCHOD zvukem zmáknul, takže holt vyhráli kluci.

Na závěr mohu říct, že pro jednou proč ne, ale jinak se určitě vrátíme k originální verzi. Jednu výhodu ale tyhle Activity mají - nové pojmy na kartičkách.

Expert ve firmě

1. května 2014 v 8:46 | LadaCroft |  Videa
Tak opět přispívám videem, které je podle mě hodně zajímavé, a také hodně vtipné :D. Myslím, že autor a režisér Lauris Beineris přesně vystihl podstatu některých vztahů manažerů, vedoucích a expertů ve firmě. Kamarád je ajťák a přesně se tam viděl. Druhý kamarád pracuje s bagry a viděl se tam též. Nuže jestli ze mě někdy bude ta manažerka, doufám, že ne takováhle. Možná i proto studuji Matematiku a management.


Zdroj: YouTube: EXPERT VE FIRMĚ[Video]. Dostupné z: <https://www.youtube.com/watch?v=G77yQdPkm-4>

Neposedná koza

1. května 2014 v 1:39 | LadaCroft |  Zvířata
Pokud se zdál pánům nadpis přitažlivý, tak se omlouvám, ale opravdu jde o zvířátka Usmívající se - zapněte zvuk a připravte se na 0:04

Zdroj: YouTube: Funny Little Goat Jumping. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=2YhP-AqgnWE